niedziela, 8 czerwca 2014

"Rady" dla kobiet w ciąży

Czego kobieta w ciąży nie powinna robić? Co raz słyszę nowe rady, zakazy, nakazy a i już zaczynają się dyskusje na temat dzieci. Dobrze że jakaś bardziej cierpliwa się zrobiłam niż kiedyś i tylko sobie słucham a w duchu i tak wiem swoje. Oto kilka zasłyszanych ciekawostek którymi życzliwe osoby mnie raczą co pewien czas:
1) Kobieta w ciąży nie powinna iść do dentysty ( to pewnie nikogo nie dziwi, na szczęście za nim ktoś pokusił się na interwencję ja już byłam po wizycie i wszystkie ząbki są połatane i prawie jak nowe. A poza tym co ciekawe w ciąży nawet leczenie kanałowe miałabym za darmo, nie wiedziałam:))
2) Jak już pisałam w niektórych komentarzach, kobieta w ciąży nie powinna jeść truskawek. Tu też interwencja spóźniona bo zanim się o tym dowiedziałam zjadłam ich tyle że teraz nie ma sensu przestawać
3) Kobieta w ciąży nie powinna nic robić w kucki, szczególnie rwać truskawek. O to zapytam się dopiero jutro lekarza, jak na razie to była i jest moja ulubiona pozycja do pracy.
4) Wczoraj zmuszona byłam słuchać rad na temat niemowlaków: że nie można ich brać na ręce bez żadnej podkładki. Trzeba położyć na czymś (kocyku, poduszce etc) i dopiero podnosić. Bo dziecko to strasznie delikatne.
5) Dziecko potrzebuje dużo ciepła bo samo nie potrafi się ogrzać (aż boję się pomyśleć jakby wyglądał niemowlak po wizycie tej osoby: trzy kaftaniki, sweterek, skarpetki, rękawiczki, czapeczka i polarowy kocyk na wierzch. I najlepiej położyć przy kaloryferze)
6) Kobieta w ciąży nie może jeździć na rowerze
Jeszcze coś było, ale nie mogę sobie przypomnieć. Co ciekawsze jak jeszcze usłyszę będę tutaj zamieszczać. Najbardziej obawiam się tych wszechwiedzących, najmądrzejszych pań które wpakują się na odwiedziny od razu po porodzie żeby koniecznie uświadomić mnie co i jak mam robić z własnym dzieckiem. To więcej niż pewne. I nie mam tu na myśli teściowej.

7 komentarzy:

 1. Mam wrażenie, że gdybym miała dziecko to wszystkie 'ciocie dobra rada' by mnie zasypały swoją wiedzą, bo wychowywałabym dziecko zupełnie inaczej niż by sobie tego życzyły. I miałabym dziką przyjemność z patrzenia, jak bardzo je to wkurza :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ha ha czasem łapię się na tym że też czerpię satysfakcję z tego że robię nie tak jakby sobie tego życzyły owe "ciocie" tylko że wtedy trudno oddzielić radę której warto posłuchać od tej którą nie ma co sobie głowy zawracać. Doradzać też trzeba umieć. Bo jeśli ktoś faktycznie chce dobrze to powie coś w taki sposób że nawet nie zauważę że mi doradził a jak ktoś chce tylko pokazać że jest najmądrzejszy to trudno, nawet jak ma rację to na niewiele to się zda bo i tak nie posłucham.

   Usuń
 2. Też słyszałam i słyszę wiele takich zabobonnych porad.
  Moja wiedza na kilka Twoich punktów przeanalizowana wraz z lekarzami:)

  Dentysta - Jak najbardziej :) i przed ciążą i w jej czasie chodzę i będę chodzić do dentysty. Moi zaufani lekarze propagują częste kontrole jamy ustnej i ewentualne leczenie uzębienia, gdyż maleństwa czerpią z nas dużo minerałów np. wapnia. Do tego poprzez zmiany hormonalne zwiększa się kwasowość co sprawia, że szkliwo jest bardziej wrażliwe na bodźce i narażenia. Również nasze dziąsła narażone są na częstsze krwawienia, ponieważ ilość krwi w organizmie jest znacznie zwiększona i to może łatwo doprowadzić do infekcji.

  Truskawki - TAK jeśli nie jest się alergikiem lub po pierwszym skonsumowaniu nie wystąpi reakcja na nie.

  Rower - wskazane dla Tych kobiet, które to wcześniej robiły i lubiły jeździć rowerem. Oczywiście nie ekstremalnie, żadnych maratonów itp. Jednak przy ciąży zagrożonej powinno się na ten rodzaj sportu uważać.

  Uważam, że trzeba pewnych zasad i norm przestrzegać. Jednak zdrowy rozsadek i upewnienie się w wiarygodnych źródłach specjalistycznych pomoże nam, w rozstrzygnięciu danej decyzji.

  buziaczki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie, zdrowy rozsądek. Co do roweru to zapytałam się o to dzisiaj i chodzi o to że kobieta w ciąży często jest rozkojarzona i może się po prostu przewrócić a upadek z roweru może być bardzo niebespieczny dlatego dostałam radę żeby lepiej nie jeździć, chyba że ostrożnie i powolutku. Cała reszta została obalona. Z dentystą jest dokładnie tak jak napisałaś, ale wiadomo kiedyś było inaczej.

   Usuń
 3. I dlatego tematy ciążowo-dzieciowe się omija. :P
  Ale Wy w Szwecji będziecie, nie? To tam Wam się chyba nie będą wtrącali?

  OdpowiedzUsuń
 4. Kobieta w ciąży najlepiej czuje co jej wolno, a czego nie powinna robić. Choć podpowiedzi trzeba traktować poważnie i nad nimi się zastanowić. Instynkt tu jest najważniejszy. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Numer 4 to mój absolutny faworyt! ;D Biedne dzieci...

  OdpowiedzUsuń